Velikonoce spojují pohanské zvyky s největším křesťanským svátkem – s Kristovým zmrtvýchvstáním.
Velikonoční období začíná popeleční středou, která zahajuje 40-denní půst. Půst vrcholí pašijovým svatým týdnem, a to počínaje květnou nedělí, kterou následuje modré pondělí, šedivé úterý, škaredá středa, zelený čtvrtek, velký pátek, bílá sobota a vrcholí nedělním Božím hodem velikonočním.
Každý den má svoje specifika a zvyky, kterými se v minulosti řídilo, ale dnes jsou Velikonoce jako takové známé hlavně pomlázkou a zdobením vajíček – kraslic.
Celé období bývalo, a i dnes je těšením se na jaro po dlouhé zimě. Na novou úrodu, po dlouhém půstu a prázdné spíži.
Co kraj, to jiná technika, barvy a vzory a jeden krásnější než druhý.
Prapůvodně se zdobilo jenom červenou – krásnou barvou, tzv. se vajíčka krášlila a od toho se asi odvíjel i název kraslice.
Červená barva byla symbolem lásky, života a taky prolité krvi Krista. A vejce bylo symbolem nového života, plodnosti, úrody a znovuzrození.
Zdobení byl rituál, ke kterému se scházely ženy. Zpěv střídal modlitbu, modlitba ticho a ticho „kouzelné formule“. Vše mělo svůj řád.
Stejný řád měly i používané ornamenty na kraslicích. Nejednalo se jenom o nahodilé tvary nebo barvy. Kresby na kraslicích byly znaky a jejich řazením se vytvořilo určité sdělení – takzvané slovní zaklínadlo opředené magičnem.
Důležitými ornamentálními znaky byly:
Paradoxně přírodní kříže, tedy křižovatky cest, byly brány jako nástrahy čarodějnic a lidé obvykle na těchto místech stavěly kříže nebo kapličky, aby zrušili nastražené zlo.
Zatím co, kříž nebo pentagram uzavíraly linii, tak kruh uzavíral a chránil celý prostor.
Stejnou úlohu měly i barvy:
Drátované velikonoční kraslice se vyráběly už v minulosti, ale nikdy ne v takovém množství, jak je tomu nyní. Tato technika zažívá doslova obří renesanci. A není se čemu divit. Jedná se o nenáročnou techniku šité krajky, kterou můžeme aplikovat na vyfouklá vajíčka nebo umělohmotné náhražky.
Vajíčka můžou být obarvená nebo přírodní, záleží na tom, co chceme vytvořit a v jakém stylu chceme dekorovat a zútulnit naše hnízdo.
Uzlíky šité krajky taky můžeme různě skládat k sobě a vytvářet různé tvary – jak můžete vidět na přiložených obrázcích -> jednoduchý smyčkový výplet, zdvojená nebo znásobená smyčka, hrozen, tzv. díra v punčoše, vynechání smyčky – fantazii se meze nekladou. Drátovanou kraslici můžeme také přizdobit použitím korálků různých barev a tvarů.
Pokud se rozhodneme pro jednoduché přírodní kraslice bez barev a korálků, můžeme dekoraci oživit barevnou mandalou, u které kostra je vytvořená z tlustšího drátu a výplet je tvořený měděným drátem a korálky oblíbených barev, které nám nahradí barvy a živost jarních kytiček.
Stejnou technikou je možné odrátovat i kamínky nebo ulity, které také mohou doplňovat velikonoční výzdobu stolu nebo bytu.
Oplétání kraslice můžeme vytvořit 3 způsoby:
Velikonoční drátované kraslice nám můžou zdobit kočičky ve váze nebo nimi vyplníme košík či mísu.
Krásné a klidné Velikonoce s nádechem nostalgie starých časů